receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět na tisk


Světový mírový summit

Tisková zpráva ke Světovému mírovému summitu konanému dne 31.10.2004 v Městské hale Vodova, Brno

Při příležitosti 135. výročí narození Mahátmy Gándhího a k uctění památky 1. výročí Mahásamádhí Jeho Svatosti Dharmsamrat Paramhansy Svámího Mádhavánandy, indického duchovního učitele, myslitele a humanisty se 31. října 2004 konal v Brně mezinárodní mírový summit Jógy v denním životě, jehož hlavním tématem bylo poselství Mahátmy Gándhího pro světový mír.

                        

Pod záštitou ministra zahraničních věcí JUDr. Cyrila Svobody byl summit slavnostně zahájen indickým velvyslancem v ČR, Jeho Excelencí šrí P. S. Raghavanem. Na summitu zazněly mírová poselství prezidentů Chorvatska a Slovinska, která přednesli velvyslanci těchto zemí.

Summitu se zúčastnilo 2 150 účastníků z Evropy, Indie, USA a Austrálie. Tato mírová konference byla zaměřena na podporu iniciativy OSN nazvané Rozvojové cíle tisíciletí. Na konferenci byli pozváni a s příspěvky vystoupili poslanci i členové vlád, zástupci vládních i nevládních organizací, představitelé různých náboženství, ekologové, ekonomové a zástupci kulturní a umělecké sféry. Součástí programu byl i bohatý kulturní program zahrnující ukázky tradičního indického tance v podání vídeňské tanečnice Bhakti a vystoupení cimbálové skupiny Hudci z Kyjova.

Tématem konference byla otázka, jak každý z nás může přispět ke světovému míru. Motem summitu byl výrok Mahátmy Gándhího: "Buďte změnou, kterou chcete vidět".

Duchovní zástupci světových náboženství společně zažehli symbolické světlo světového míru za přítomnosti zhruba dvou tisíc delegátů z celého světa. Řečníci vyjádřili potřebu převzít aktivnější zodpovědnost za vytváření podmínek pro mírumilovné soužití všech náboženství a kultur prostřednictvím tolerance, respektu a porozumění. Na závěr podepsali usnesení, kterým se hlásí k propagaci a podpoře Rozvojových cílů tisíciletí, které definovala OSN.

Iniciátorem setkání je Mahámandaléšvar Paramahansa Svámí Mahéšvaránanda, autor světově uznávaného vědeckého systému Jóga v denním životě. Svámí Mahéšvaránanda již inicioval několik mezináboženských dialogů a mírových konferencí po celém světě. Za jeho neúnavnou humanitární a duchovní činnost v uplynulých desetiletích mu chorvatský prezident Stjepan Mesić udělil v loňském roce nejvyšší chorvatské vyznamenání za zásluhy v humanitární oblasti. Osobně byl přijat a oceněn prezidenty Slovenské republiky, Slovinska, Chorvatska, Maďarska a Indie.

Další informace :

www.worldpeace-conference.net